Łac. Tilia; ang. Linden tree, franc. Tilleul; niem. Linde; ros. Lipa
Lipiec to okres kwitnienia lipy drobnolistnej (Tilia mordata), kilka tygodni wcześniej zakwitła lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos). Są to gatunki rodzime, a surowce z obu lip mają właściwości lecznicze. Herbata z kwiatów najbardziej jest znana z tego, że działa napotnie i często stosujemy ją w chorobach gorączkowych. Picie aromatycznej herbaty ale też lipowe kąpiele działają uspokajająco i odprężająco. Czerwiec i lipiec to miesiące w których możesz przygotować zapas kwiatów na chłodniejsze miesiące. Lecznicze właściwości mają również liście i owoce lipowe.
Surowiec
Kwiat, liść, owoc, węgiel lipowy
Smak i zapach
Kwiaty: zapach silny, przyjemny, miodowy; smak śluzowaty nieco ściągający
Działanie
W przypadku choroby gorączkowej napary lub odwary z kwiatów zadziałają napotnie (zwiększą wydzielanie potu i poprawią transpirację i oddychanie skóry). Takie działanie wywołasz nie tylko pijąc gorący napar ale również stosując lipową kąpiel. Herbata działa uspokajająco, znosi napięcie i nadmierne pobudzenie układu nerwowego, łagodzi problemy trawienne związane ze stresem, odpręża. Mówi się nawet o kwiatach lipy, że są panaceum zmęczenia nerwowego. Picie naparu wpływa też korzystnie na konsystencję krwi, obniża nieznacznie jej lepkość i przeciwdziała skupianiu się czerwonych krwinek. Liście działają podobnie jak kwiaty, lecz silniej żółciopędnie i moczopędnie, a ponadto przeciwzapalnie. Roztarte niedojrzałe owoce lipy na mleku lub wodzie to dobry środek odżywczy, usuwający zgagę i łagodzący objawy choroby wrzodowej. Jeżeli dodasz do tego lukrecję to taki specyfik przyspieszy gojenie owrzodzeń przewodu pokarmowego. Napar z niedojrzałych i dojrzałych owoców lipy stosowany zewnętrznie leczy stany zapalne skóry, powiek, spojówek, rozjaśnia i odżywia skórę, nawilża, łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry.
Zastosowanie
Gorący napar lub odwar lipowy, zarówno z samych kwiatów jak i kwiatów i liści, stosuj kilkukrotnie w ciągu dnia jako środek napotny w stanach gorączkowych, które są związane z chorobami zakaźnymi jak przeziębienie, grypa, angina, zapalenie gardła i oskrzeli, a także kiedy odczuwasz zimno i dreszcze. W trakcie kuracji napotnej, nie wychodź na zewnątrz aby nie pogorszyć swojego stanu. Wtedy łatwo o przewianie. Aby nie osłabiać dodatkowo organizmu, a w szczególności serca, zalecane jest leżenie, i odpoczywanie w łóżku, aż twój stan się poprawi, a gorączka ustąpi. Poza okresami choroby picie herbaty lipowej zrelaksuje, poprawi trawienie i przyswajanie pokarmów a także przyspieszy wydalanie toksycznych produktów przemiany materii z twojego organizmu. Jako środek uspokajający lipowa herbata działa lepiej z dodatkiem miodu i polecana jest szczególnie jeżeli pracujesz umysłowo, dopada cię stan znużenia, przemęczenia, słabej koncentracji uwagi, a także przy bezsenności. Jeżeli dokucza ci uporczywy kaszel, ból gardła i chrypka to dr H. Różański zaleca spożywanie kilkukrotnie w ciągu dnia po łyżce świeżych owoców lipy roztartych z lukrecją (1:1). Jeżeli chcesz rozjaśnić skórę i wygładzić zmarszczki regularnie przemywaj ją naparem lub nalewką ze świeżego kwiatu lipowego. Jeżeli masz problem z wypadającymi włosami, płukanki lipowe wzmocnią je i sprawią, ze będą wyglądać zdrowiej. Wyciągi wodne i mleczne ze świeżych owoców lipy w postaci okładów zlikwidują cienie i worki pod oczami Z naparu i odwaru lipowego możesz robić płukanki oraz kąpiele regenerujące i odprężające. Okłady ze świeżych liści możesz stosować między innymi na trudno gojące się rany, stany zapalne skóry, wysypki, stłuczenia, ukąszenia owadów itp.
Bezpieczeństwo stosowania
Przetwory z lipy są uważane za bezpieczne środki lecznicze. Napary z kwiatu lipy w zalecanych dawkach możesz stosować w ciąży, w czasie karmienia oraz podawać nawet małym dzieciom. Zbyt długie stosowanie zbyt mocnych naparów lipowych może osłabić serce.
Przeciwwskazania
Brak
Preparaty i dawkowanie
Napar (Różański) 2 łyżki kwiatów lub liści zalej 2 szkl wrzącej wody lub gorącego mleka; odstaw na 20 minut; przecedź. Pij 4-6 x dz. po 100-150 ml; niemowlęta ważące 3-4 kg 7,5 ml; 5-6 kg 11-12 ml; 7-8 kg 16 ml; 4-5 x dz. Dzieciom podawaj się 50-100-150 ml, zależnie od wieku. Aby wzmocnić działanie napotne dr A. Ożarowski zalecał dodanie do naparu lipowego soku z malin.
Odwar z kwiatów 4 łyżki suszonych kwiatów zalej 1 l wody i gotuj powoli przez ok. 10-15 min. Gotowy przefiltruj i odstaw do ostygnięcia. Odwarem możesz płukać usta, gardło, błony śluzowe, a także stosować do kąpieli i okładów.
Nalewka lipowa (Różański) zalej świeże lub suszone kwiaty alkoholem o temp. pokojowej lub 40 st. C, odstaw na 14 dni, a następnie przefiltrowuj. Zażywaj 3-4 x dz. po 5-10 ml w wodzie lub w mleku z miodem.
Alkoholomiód lipowy (Różański) wymieszaj nalewkę lipową z miodem w proporcji 1:1, zażywaj 4 x dz po 1 łyżce
Olej lipowy (Różański) pół szkl świeżych kwiatów zalej 150 ml ciepłego (o temp. 40o C) oleju lub oliwy; odstaw na 14 dni; przefiltruj. Olejem lipowym możesz zastąpić śmietankę lub mleczko kosmetyczne, szczególnie jeżeli masz suchą lub wrażliwą skórę.
Węgiel lipowy 1 -2 łyżki sproszkowanego węgla rozcieńczonego z mlekiem lub wodą zażywaj przy biegunkach, zatruciach, wzdęciach, nadkwaśności i dolegliwościach żołądkowych, a zewnętrznie jako zasypkę przy ropiejących ranach i wrzodach.
Mieszanki ziołowe
Mieszanka na gorączkę, kaszel, przeziębienie i zaburzenia trawienia ( Różański) Zmieszaj w równych częściach kwiat lipowy, kwiat bzu czarnego, kwiat krwawnika, kwiat wrzosu. 2 łyżki mieszanki zalej 2 szkl wrzącej wody, odstaw na 20 min, przecedź . Pij 3-4x dz. ciepły napar
Mieszanka napotna (Ożarowski) Zmieszaj w równych częściach kwiat lipy, kwiat czarnego bzu, owoc berberysu lub kłącze perzu. Zalej 2 łyżki ziół 2 szklankami wrzątku (najlepiej w termosie) i odstaw na 15 minut. Przecedź, dodaj 2 łyżki soku malinowego (lub kieliszek rumu dla dorosłych) . Ciepły napój wypij wieczorem przed snem.
Mieszanka silnie napotna (Ożarowski) zmieszaj w równych częściach kwiat lipy, kwiat czarnego bzu i kwiat rumianku. Przygotuj i stosuj jak wyżej.
Płukanka na bolące gardło (Ożarowski) przygotuj napar z równych ilości kwiatu lipy, liścia szałwii i ziela krwawnika.
Mieszanka uspokajająca (Ożarowski) Zmieszaj w równych częściach kwiaty lipy, ziele kozłka lekarskiego i liść melisy. 1 łyżkę mieszanki zalej 1 szkl wrzątku i odstaw pod przykryciem na 15 min. Przecedź i pij po 1/3 szkl 3 x dz po posiłkach w stanach napięcia nerwowego.
Mieszanka na przebarwienia skórne (Górnicka) Zmieszaj w równych częściach kwiat lipy, ziele szałwii, ziele krwawnika, kłącze pięciornika gęsiego. Napar przygotowany z tej mieszanki ( 1 łyżka na 1 szkl. wody) pij 3x dz. przy złej pigmentacji skóry, piegach, plamach wątrobowych.
Proszek do czyszczenia zębów (Górnicka) do sproszkowanego węgla lipowego dodaj sproszkowany liść szałwii, wymieszaj i stosuj do czyszczenia zębów.
Dobre połączenia
Przygotowując napary na choroby gorączkowe możesz wzmocnić działanie lipy łącząc jej kwiat z sokiem malinowym, miodem, kwiatem i zielem wiązówki błotnej, zielem jeżówki purpurowej, zielem fiołka trójbarwnego, liściem mięty pieprzowej, kwiatem rumianku, liściem maliny, kwiatem bzu czarnego,
Przygotowując mieszanki uspokajające możesz łączyć kwiat lipy z kozłkiem lekarskim i melisą.
Jeżeli chcesz aby przygotowany napar działał wykrztuśnie połącz kwiat lipy z liśćmi podbiału.
Historia / lecznictwo ludowe/ wierzenia
Spośród drzew lipa, obok dębu, zajmowała u dawnych Słowian czołowe miejsce. W czasach przedchrześcijańskich wiekowe okazy wyznaczały miejsca kultu - chroniły święte źródła, odprawiano przy nich obrzędy, radzono, prowadzono sądy i ważne wymiany handlowe. W ich cieniu zawierano także śluby, co miało wróżyć szczęśliwą i długą przyszłość nowożeńcom. Sakralność wzmogła się jeszcze bardziej po wprowadzeniu chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Wiele starych okazów uświęcono budując obok kaplice, wieszając na nich krzyże czy kapliczki. Jedna z najstarszych obecnie - lipa w Czarnym Potoku po dzień dzisiejszy cieszy się wielkim kultem wiernych. Podobno pielgrzymi podczas uroczystości odpustowych 15 września skrobią i odłamują kawałki kory wierząc, że ma właściwości lecznicze. Kiedyś każdy dwór w Polsce, a poniekąd i wieś posiadały swoje stare, tradycją uświęcone lipy, przy których wznoszono kościoły i dzwonnice wiejskie. Stanowiła także prawdziwą ozdobę wielu miast. Lipą szerokolistną obsadzano miejskie parki, drogi, alejki i chodniki tworząc często, przez naginanie gałęzi, żywe altany, które w upalne dni dawały schronienie przed słońcem. Lipa to drzewo długowieczne, które często sadzono aby uczcić jakieś ważne wydarzenie. Jak pisał Józef Wyżycki w swoim Zielniku ekonomiczno-technicznym w 1845 roku: Znakomita długość wieku lipy uczyniła ją nieraz składem drogich rodzinnych i narodowych pamiątek, które przechodząc w ustnych podaniach od pokolenia do pokolenia, ściśle się z istnieniem tego drzewa spoiły. Stąd obecne pomniki przyrody, jak na przykład lipa Powstańców, lipa św. Ottona, lipa Anna, lipy Sądowe (np. w Karpaczu i Szklarskiej Porębie). Właściwości lecznicze lipy znali i stosowali starożytni lekarze Rzymscy i Greccy używając głównie kory i liści. Kwiat jako surowiec leczniczy powszechnie zaczęto stosować dopiero w średniowieczu. W lecznictwie najbardziej popularny do dnia dzisiejszego jest działający napotnie, aromatyczny napar z kwiatów lipy, który i dawniej pito przy kaszlu, przeziębieniu grypie, chrypie, bólu gardła ale także w chorobach pęcherza moczowego i nerek, atakach nerwowych i jako środek uspokajający. Odwar z kwiatu lipy był podawany dzieciom we wszelkich rodzajach kaszlu i chorobach gdzie występowała wysypka, jak odra, płonica czy ospa. Przy katarze przygotowywano napar z lipy i kwiatu ślazowego z dodatkiem miodu, w przypadku kaszlu dodawano jeszcze szałwię i mleko. Zarówno odwary jak i napary często przygotowywano na mleku. Jako lekarstwo na przeziębienie stosowano także napój przygotowany z zeskrobanego z drzewa łyka. Rozgniecione, młode gałązki lub liście przyłożone na rany mały skutecznie goić wszelkie stany zapalne i łagodzić ból. Z miazgi lipowej ugotowanej na mleku razem z rozchodnikiem, rojnikiem, nostrzykiem i siemieniem lnianym robiono okłady na wrzody. Okłady z owoców lipy utartych z winnym octem miały z kolei doskonale tamować krew. W aptekach była dostępna woda lipowa, która powstawała w procesie destylacji, zalecana w epilepsji i chorobach nerwowych. Węgiel z drewna lipowego stosowano jako lekarstwo na zgagę. W tradycyjnej medycynie rosyjskiej zimne lub ciepłe napary stosowano jako środek moczopędny, natomiast gorące z dodatkiem miodu lub soku malinowego jako środek napotny. Na gruźlicę podawano po łyżce zmielonego węgla lipowego zmieszanego z mlekiem kozim. Ból gardła i kaszel leczono mocnym naparem z kwiatów i liści. Lipa należała w wierzeniach do drzew dobrych, sprowadzających szczęście. Przypisywano jej żeński charakter, w przeciwieństwie do dębu, który był drzewem mężczyzn. Symbolizowała miłość, witalność oraz ciepło rodzinnego ogniska.
Występowanie
Występuje w lasach mieszanych iglasto-liściastych, w zaroślach, na słonecznych zboczach ale też nad rzekami. Lipy rozprzestrzenione są w całej Europie, tworząc niekiedy większe lasy. W naszym kraju naturalnie występują 2 gatunki lipy, drobnolistna (Tilia mordata) i szerokolistna/wielkolistna (Tilia platyphyllos). Lipa szerokolistna częściej występuje na południu kraju. Jest do drzewo długowieczne. Do niedawna najstarsza polska lipa licząca około 530 lat rosła w miejscowości Cielętniki (gm. Dąbrowa Zielona), jednak uległa zniszczeniu podczas huraganu w 2017 roku. Wiekowe lipy rosną jeszcze między innymi na obszarze Puszczy Białowieskiej. W Polsce jedyny naturalny las lipowy znajduje się w miejscowości Milik koło Muszyny i stanowi rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska. Po za tym jest sadzona w parkach i ogrodach.
Opis rośliny
Rodzina: Ślazowate (Malvaceae)
Drzewo o dużej, gęstej, zaokrąglonej koronie. Kora młodego drzewa jest brunatno-zielonkawa, z czasem staje się coraz bardziej popękana. Kora gałęzi jest gładka i szara. Liście są pojedyncze, ogonkowe, sercowate na szczycie zaostrzone z brzegiem nierównomiernie pikowanym. Liście lipy drobnolistnej mają jaśniejszy spód, natomiast liście lipy wielkolistnej są po obu stronach zielone, miękko owłosione. Kwiatostany mają postać baldachogrona lub dwuramiennej wierzchotki w bladożółtym kolorze. Z szypułką kwiatostanu zrośnięta jest podsadka podłużnie jajowata, języczkowata, skórzasta, żyłkowata, żółtawozielona. Lipa wielkolistna kwitnie około 2 tygodni wcześniej od drobnolistnej, której okres kwitnienia przypada na koniec czerwca, początek lipca. Owocem jest kulisty, brunatny orzeszek, który dojrzewa w październiku.
Uprawa
Lipa zapuszcza swoje korzenie bardzo głęboko i dosyć szeroko, dlatego jest w stanie przetrwać nie jedną wichurę. Lubi miejsca słoneczne, glebę przepuszczalną, najlepiej piaszczysto-gliniastą i żyzną. Jeżeli kupisz drzewko w pojemniku możesz je zasadzić przez większość sezonu, natomiast sadzonkę z gołą bryłą korzeniową zasadź wiosną lub jesienią. Lipa dobrze znosi cięcie więc możesz zrobić z niej żywopłot. Zarówno lipa drobnolistna jak i szerokolistna to gatunki które oprócz wartości leczniczych przyciągające pszczoły i trzmiele i zaliczane są także do ważnych roślin miododajnych. Ich kwiatostany dają dużo, chętnie zbieranego przez pszczoły nektaru, a miód lipowy uważany jest za bardzo wartościowy.
Zbiór
Liście zbierz zaraz po rozwinięciu, a kwiatostany wraz z przysadkami i szypułką w czasie kwitnienia kiedy większość jest już rozwinięta. Zazwyczaj kwiaty zbiera się w ten sposób, że obcina się tylko szczyty gałązek, a następnie obrywa kwiatostany. Nie obcinaj całych gałęzi. Kwiaty przekwitnięte, kiedy zawiązują się już owoce nie nadają się do zbioru. Liście i kwiaty susz rozpostarte cienkimi warstwami w zacienionym, przewiewnym miejscu w temperaturze do 40 st. C. Z doświadczenia wiem, że co jakiś czas trzeba przeglądać suszony surowiec, szczególnie jeżeli chodzi o kwiaty i wybierać te, na których wychodzące owady tworzą pajęczyny. Jeżeli tego nie zrobisz, i ususzony, zanieczyszczony surowiec trafi do słoika to niebawem cały suszony kwiat lipy będzie do wyrzucenia. Dobrze ususzony kwiat poznasz po tym, że będzie w jasnożółtym kolorze, o delikatnym zapachu i śluzowatym, słodkim smaku. Gotowy surowiec szybko wciąga wilgoć i pleśnieje dlatego przechowuj go w szczelnym pojemniku w suchym miejscu maksymalnie przez 1 rok. Owoce lipy zbierz przed dojrzeniem kiedy są jeszcze zielone.
Korzyści odżywcze
Kwiaty: Wit. PP, Wit. C, śladowe ilości wit. E , sole mineralne: mangan
Liście: sole miedzi i manganu
Substancje fitochemiczne
Kwiaty: olejek eteryczny - 0,04-0,05% (którego składnikami są: farnezol, 2-fenyloetanol, geraniol, eugenol), glikozydoester - tylirozyd, śluzy, flawonoidy (kemferytryna, izokwercetyna), garbniki - 2%, kwasy, seryna, glicyna, treonina, kw. glutaminowy, ponadto pektyny, saponiny i procyjanidyny (Różański)
Liście: glikozyd tiliacynę, olejek eteryczny, kwasy, śluzy, flawonoidy i garbniki.
Olej z orzeszków lipy zasobny jest w kwas linolowy (49-60%), kwas oleinowy (16-22%) oraz palmitynowy (8-10%), ponadto w fitosterole, kwas ster kulowy, malwalowy, które należą do cyklopropanowych kwasów tłuszczowych (Różański)
Źródła
- M. Kujawska i Współ. (2016), Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych, Słownik A. Fischera, Wyd. PTL, Wrocław
- A. Paluch (1984), Świat roślin w tradycyjnych praktykach leczniczych wsi polskiej, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław
- B. Kuźnicka, M. Dziak (1970), Zioła lecznicze. Historia, zbiór, zastosowanie, wyd. PZWL, Warszawa
- M. Nowiński (1983), dzieje upraw i roślin leczniczych, Wyd. PWRiL, Warszawa
- A. Czarnowski (1938), Zielnik Lekarski. Zastosowanie, opis botaniczny i uprawa najważniejszych polskich roślin lekarskich, Wyd. Księgarnia J. Przeworskiego, Warszawa, Reprint Chemigrafia 2021, Krosno
- J. Kresanek (1982), Rośliny lecznicze, Wyd. Sport i Turystyka, Warszawa
- E. Lamer-Zarawska i Współ., Fitoterapia i leki roślinne, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszwa
- J.A. Duke (2000), The Green Pharmacy Herbal Handbook, Wyd. Rodale
- J. Górnicka (1992), Apteka natury, Wyd. Agencja Wydawnicza Comes, Warszawa
- S. Kohlmunzer ( 2016), Farmakognozja, Wyd. PZWL, Warszawa
- A. Noculak-Palczewska ( 2007), Fitoterapia. Racjonalne porady i zalecenia, Wyd. MedPharm Polska, Wrocław
- A. Ożarowski, W. Jaroniewski (1987), Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Wyd. IWZZ, Warszawa
- W. Poprzęcki (1989), Ziołolecznictwo, Wyd. Spółdzielcza Agencja Reklamowa SPAR, Warszawa
- W. Walewski (1985), Towaroznawstwo zielarskie. Wyd. PZWL, Warszawa
- W. Olechnowicz-Stępnień, E. Lamer-Zarawska (1986), Rosliny lecznicze stosowane u dzieci, Wyd. PZWL, Warszawa
- A. Ożarowski i Współ. (1976), ziołolecznictwo, Poradnik dla lekarzy, Wyd. PZWL, Warszawa
- L. M. Krześniak (1986), Apteczka ziołowa, Wyd. sport Turystyka, Warszawa
- S. Gajewska (2011), Obraz dębu i lipy w literaturze polskiej i litewskiej XIX- p. XX wieku. Studium porównawcze. Praca magisterska, przygotowana w Katedrze Filologii Polskiej i Dydaktyki pod kierunkiem doc. dr Krystyny Syrnickiej , Wilno, https://www.vdu.lt/cris/bitstream/20.500.12259/117313/1/stanislava_gajevska_md.pdf
- J. G. Wyżycki (1845), Zielnik ekonomiczno-techniczny, czyli opisanie drzew, krzewów i roslin dziko rosnących w kraju, jako tez przyswojonych, z pokazaniem użytku ich w ekonomice, rękodziełach, fabrykach i medycynie domowej z wyszczególnieniem jadowitych i szkodliwych, Tom I, Wilno, Cyfrowa Biblioteka Polona, https://polona.pl/item/zielnik-ekonomiczno-techniczny-czyli-opisanie-drzew-krzewow-i-roslin-dziko-rosnacych-w,NTg5NzUwMzY/6/#info:metadata
- H. Różański (2011), Lipa – Tilia ( Tiliaceae), gramzdrowia.pl, http://www.gramzdrowia.pl/dr-henry-rozanski/herbs/lipa-tilia-tiliaceae.html
- H. Różański (2013), Owoc lipy Fructus Tiliae w praktycznej fitoterapii i kosmetyce pielęgnacyjnej. https://rozanski.li/3216/owoc-lipy-fructus-tiliae-w-praktycznej-fitoterapii-i-kosmetyce-pielegnacyjnej/
- J. Babicki (2010), Lipa szerokolistna - panaceum na nerwy i nie tylko, botanicscience.blogspot.com http://botanicscience.blogspot.com/2010/05/chciabym-zakomunikowac-ze-jestem-w.html
Komentarze
blog comments powered by Disqus