HERBATA – czarna herbata działa kojąco i łagodząco na oparzenia skóry promieniami słonecznymi.
Wystarczy, że zwilżysz torebkę herbaty i przyłożysz na miejsce niewielkiego oparzenia. Jeżeli oparzenie obejmuje większy obszar skóry, przygotuj napar: torebkę zaparzaj przez co najmniej 5 minut. Po wyjęciu torebki, poczekaj aż napar ostygnie, dodatkowo włóż go jeszcze na 0,5 h do lodówki. Po schłodzeniu stosuj jako kompres za pomocą gazy lub czystej tkaniny.
OCZAR WIRGINIJSKI – dzięki właściwościom ściągającym zmniejsza obrzęk, łagodzi stany zapalne i oparzenia słoneczne.
Gotowe produkty na bazie oczaru możesz stosować na poparzoną skórę według potrzeby.
NAGIETEK LEKARSKI – nagietek działa przeciwzapalnie, ściągająco, odkażająco i kojąco, dzięki czemu wspomaga leczenie niewielkich oparzeń.
Możesz przygotować napar z kwiatów nagietka zalewając 1-2 łyżeczki suszu szklanką gorącej wody na 10 minut. Po odcedzeniu i schłodzeniu, gotowy napar stosuj w formie kompresów.
JEŻÓWKA – napar z jeżówki stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie ran i łagodzi oparzenia.
Napar przygotuj z 1 łyżeczki suszonego ziela jeżówki lub 2 łyżek świeżych, rozdrobnionych liści na szklankę gorącej wody. Odstaw pod przykryciem na 5-10 minut i stosuj w formie kompresów po odcedzeniu i schłodzeniu.
Możesz również przygotować odwar z korzenia: 2 łyżeczki rozdrobnionego korzenia zalej 2 szkl wody, i gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut. Stosuj podobnie jak napar po odcedzeniu i schłodzeniu.
BABKA – babka działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a zawarta w niej alantoina przyspiesza regenerację tkanek. Rozgnieć świeży liść i przyłóż bezpośrednio do oparzenia. Ten sposób przydaje się szczególnie przy niewielkich oparzeniach i ugryzieniach owadów, kiedy nie mamy pod ręką żadnych gotowych produktów.
DZIURAWIEC ZWYCZAJNY – dziurawiec znany ze swoich właściwości przeciwdepresyjnych działa także przeciwzapalnie, zmniejsza dolegliwości bólowe i przyspiesza gojenie ran oraz łagodnych oparzeń. Przygotuj napar z 1-2 łyżeczek suszu na szklankę gorącej wody. Odstaw pod przykryciem na 10 min, odcedź i stosuj po schłodzeniu w formie kompresów.
DIY: OPARZENIA SŁONECZNE - NATURALNA POMOC
Jest to sprawdzony środek. Wystarczy, że zmieszasz ocet z wodą w równych proporcjach. Taką wodę octową przelej do butelki z atomizerem i spryskać poparzoną skórę. Możesz również wlać szklankę octu do wanny z letnią wodą i obmyć w takiej kojącej kąpieli poparzone ciało. Możesz zastosować ocet jabłkowy, winny lub zwykły spożywczy
SKŁADNIKI:
1 szklanka soku aloesowego
1-2 krople eterycznego olejku lawendowego
1 butelka z rozpylaczem
Wlej sok i olejek eteryczny do butelki i energicznie nią potrząśnij. Ostrożnie rozpylaj płyn na oparzoną skórę, żeby złagodzić pieczenie.
SKŁADNIKI
1/2 łyżki żelu aloesowego
1 łyżka kwiatów rumianku ( może być drobny susz z torebki ekspresowej)
2 łyżki olejku z witaminę E
Wymieszaj wszystkie składniki i powstałą miksturą posmaruj oparzenia. Taki opatrunek złagodzi ból i wspaniale nawilży skórę.
TRADYCYJNY SPOSÓB NA POWAŻNIEJSZE POPARZENIA SŁONECZNE
Składniki:
7 łyżek maślanki
3 łyżki soku pomidorowego
Wlej składniki do miseczki i starannie je wymieszaj. Powstałą miksturą posmaruj oparzone miejsca, odczekaj 30 minut i zmyj okład. Zabieg powtarzaj co kilka godzin, aż pieczenie ustanie.
ODPOWIEDNIE NAWADNIANIE ORGANIZMU
Oprócz stosowania łagodzących środków na powierzchnię skóry pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu. W tym celu możesz wykorzystać naturalne soki owocowe np. z czarnej porzeczki, granatu, jeżyny oraz róży. Łyżkę wybranego soku zmieszaj z 1/2 szkl. Letniej wody. Pij 8-10 x dziennie najlepiej co 30-45 minut. Zwracaj uwagę, żeby soki nie zawierały cukru, barwników i konserwantów.
Źródła:
1. B. White, S. Foster, (1991), Ziołowa apteka domowa, Wyd. Publicat, Poznań
2. R. Ruder, S. Campos (2017), Sekrety urody babuszki. Słowiański elementarz pielęgnacji, Wyd. Znak, Kraków
3. I. Kaczmarczyk-Sedlak, A. Ciołkowski, (2020), Zioła w medycynie. Choroby skóry, włosów i paznokci. Tom @, Wyd. PZWL, Warszawa
Komentarze
blog comments powered by Disqus