Łac. Filipendula Ulmaria (dawniej Spiraea almaria), ang. Meadow Sweet, franc. Reine des prés, niem. Spierstaude, ros. Tawołga wjazowaja
Wiązówkę określa się jako „gaśnicę przyrody” ponieważ zalecana jest do chłodzenia i leczenia wszelkich procesów zapalnych. Podobnie jak kora wierzby, ziele wiązówki błotnej jest naturalną alternatywą dla syntetycznych salicylanów. To z niej właśnie, w XIX wieku, po raz pierwszy wyizolowano salicynę. Jednak w odróżnieniu od syntetycznych odpowiedników przetwory z wiązówki nie podrażniają błony śluzowej żołądka, a wręcz przeciwnie. Wiązówka zapobiega nadprodukcji kwasu żołądkowego, i sprzyja regeneracji błony żołądka i jelit, dzięki czemu wspomaga leczenie wrzodów. Wiązówkę błotną możesz stosować zamiennie z wiązówka bulwkowatą, ponieważ rośliny mają bardzo podobny skład.
Surowiec
Kwiaty, całe ziele, same liście, kłącze z korzeniami
Smak i zapach
Zapach kwiatów: przyjemny, migdałowy; smak ziela: cierpki, gorzki
Działanie
Przetwory z wiązówki, dzięki między innymi zawartości związków salicylowych działają napotnie, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, a także przeciwreumatycznie. Zawarte w odwarach i naparach salicylany i flawonoidy hamują biosyntezę prostaglandyn odpowiedzialnych za wywołanie i podtrzymanie stanów zapalnych. Flawonoidy wpływają na działanie moczopędne i żółciopędne. Wiązówka jest zaliczana do ziół, czyszczących krew i poprawiających przemianę materii. Zawarte w niej garbniki ściągają, lekko zapierają i działają przeciwbakteryjnie. Według zielarzy brytyjskich, a wśród nich Davida Hoffmana ziele wiązówki jest jednym z najlepszych środków na leczenie dolegliwości układu pokarmowego, w tym wrzodów. Wrzody może spowodować między innymi nadmierne stosowanie leków syntetycznych z kwasem salicylowym, jak aspiryna. Wiązówka co prawda również zawiera salicylany, jednak występujące w niej dodatkowe fitochemikalia jak garbniki, glikozydy fenolowe czy olejek powodują, że działa przeciwwrzodowo. Według Hoffmanna to dlatego, ze przetwory z rośliny ochraniają i łagodzą błony śluzowe przewodu pokarmowego, redukują nadmierną kwasowość, a także zmniejszają nudności. Natomiast jej delikatne, ściągające właściwości sprawiają, że nadaje się do leczenia biegunki u dzieci.
Zastosowanie
Przetwory z wiązówki mogą być dla ciebie naturalną alternatywą dla syntetycznych salicylanów. Gorąca herbata z poprawi krążenie i zadziała napotnie w chorobach zakaźnych, którym towarzyszy gorączka (przeziębienie, grypa, angina, świnka, ospa). Przy przeziębieniu i grypie picie gorącego naparu z wiązówki złagodzi dodatkowo bóle mięśniowe. Działanie napotne możesz wzmocnić dodając kwiat krwawnika i stosować taki napar zamiast aspiryny. Pocąc się obniżysz gorączkę, a także pomożesz organizmowi pozbyć się toksyn. Wiązówka sprawdzi się również jako lek pomocniczy w chorobach reumatycznych. Przyjmowana codziennie jako herbata lub nalewka złagodzi przewlekły ból stawów i stan zapalny. Kwiat wiązówki bywa stosowany w leczeniu gośćca stawowego i mięśniowego, zwłaszcza u osób z upośledzoną czynnością nerek (Lamer-Zarawska i Wsp.). A. Ożarowski zalecał jako środek pomocniczy, do podstawowych preparatów zapisanych przez lekarza również kąpiele w odwarze z kwiatów wiązówki szczególnie osobom starszym z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Stosowanie przetworów z wiązówki w leczeniu gośćca stawowego i innych chorób o podłożu zapalnym pozwoli ci zmniejszyć dawki syntetycznych salicylanów, które mają niekorzystny wpływ na błonę śluzową żołądka, a także mogą powodować krwawienia z nosa (przeważnie u dzieci). Jeżeli uprawiasz sport lub pracujesz fizycznie to picie herbaty z wiązówki zapobiegnie obrzękom, zakwasom, bólom i przykurczom mięśni szkieletowych, występującym po intensywnym wysiłku .
Bezpieczeństwo stosowania
Przetwory z wiązówki są bezpieczne dla większości osób jednak ponieważ roślina zawiera związki salicylowe zachowaj ostrożność stosując jej przetwory u dzieci poniżej 16 roku życia z powodu rzadko występującej (głównie u niemowląt) , ale poważnej choroby zwanej zespołem Reye’a. Zespół Reye’a zwykle pojawia się po kilku dniach po przebyciu infekcji wirusowej, która leczona była lekami salicylowymi. Podając przetwory z wiązówki dzieciom zwracaj również uwagę na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej – jest to przeważnie skórna wysypka „salicylowa”. Szczególną ostrożność zachowaj u dzieci ze świerzbiączką atopową, ponieważ może wystąpić pogorszenie stanu choroby. Bardzo duże dawki przetworów z wiązówki mogą powodować nudności, podrażnienie przewodu pokarmowego i zaparcia. Jeżeli stosujesz inne leki, to aby uniknąć niekorzystnych reakcji sprawdź czy nie ma na ulotce przeciwwskazań do stosowania przetworów z kwasem salicylowym. Jeżeli zastosujesz przetwory z wiązówki razem z syntetycznymi lekami salicylowymi, to nastąpi wzmocnienie działania przeciwzakrzepowego, co może doprowadzić do krwawień, najczęściej z nosa.
Przeciwwskazania
Przetworów z wiązówki nie stosuj jeżeli jesteś w ciąży, karmisz, chorujesz na astmę (może powodować skurcze oskrzeli) lub jeżeli masz uczulenie lub nadwrażliwość na aspirynę.
Preparaty i dawkowanie
Odwar 1 łyżkę kwiatów zalej 1 szkl wody i gotuj przez 5 min., odstaw na 10 min (w cieple). Pij 2-3x dz. po jedzeniu, dzieci powyżej 3 lat od 1 łyżki do ¼ szkl. (dzieci w wieku przedszkolnym), po pół szkl. dzieci w wieku szkolnym i młodzież. (Lamer-Zarawska i Współ.)
Prosta herbata z wiązówki Jest silnie aromatyczna, słodka i lekko cierpka. Zalej 1 łyżkę ok ½ l. gorącej wody . Zaparzaj pod przykryciem przez 5 – 15 minut. Im dłuższy czas parzenia tym bardziej będzie wyczuwalny gorzki smak Taką herbatę oraz poniższy napar z dodatkiem lipy, najczęściej stosuję kiedy dopada mnie przeziębienie. Dodaję do niej sok z bzu czarnego lub malin.
Napar napotny 1 łyżkę kwiatów wiązówki i 1 łyżkę kwiatów lipy zalej 2 szkl. gorącej wody i zaparzaj pod przykryciem 15 min. Pij możliwie gorący po ½ szkl. kilka x dz. jako środek przeciwgorączkowy i napotny, dodając każdorazowo 2-3 łyżki syropu malinowego. Bez dodatku soku, napar zadziała przeciwzapalne i moczopędnie w chorobie reumatycznej. Pij po ½ szkl. 3 x dz. między posiłkami.(Ożarowski)
Napar na bóle reumatyczne („łamanie w kościach”) wg J Biegańskiego Przygotuj napar składający się z równych części kwiatów lub liści i kwiatów wiązówki, pączków brzozy i młodej kory wierzbowej. 3 łyżki mieszanki zalej ¾ l gorącej wody, zaparz i pij kilka razy dziennie. Napar możesz osłodzić miodem.
Nalewka wiązówkowa: pół szkl. kłączy, ziela lub 1 szkl. kwiatów zalej 300-400 ml wódki lub wina; wytrawiaj 14 dni; przefiltruj. Zażywaj 4-6 razy dz. po 10-15 ml w 50 ml wody lub naparu tymiankowego, albo rumiankowego przy takich samych dolegliwościach jakie sa przy naparze. Zewnętrznie nalewką możesz przemywać skórę w chorobach wywołanych przez wirusy i bakterie, np. trądzik młodzieńczy, ropnie, owrzodzenia, opryszczka (Różański)
Okład „pierwsza pomoc przy ostrej egzemie” zmieszaj liści i kwiaty wiązówki z liśćmi orzecha włoskiego, babki lancetowatej i fiołkiem trójbarwnym. Stosuj rozgniecione świeże rośliny, przykładając na skórę lub przygotuj mocny napar z suszonych i stosuj w formie kompresu na chore miejsca (Lingg)
Chłodzący lotion na oparzenia słoneczne: 1 cz. kwiatów wiązówki i 1 cz. kwiatów czarnego bzu zalej wodą, zagotuj i zostaw pod przykryciem do ostygnięcia. Otrzymasz przejrzysty lotion do zmywana twarzy, który będzie działał chłodząco przy lekkim oparzeniu słonecznym (Lingg)
Dobre połączenia
W połączeniu z liściem babki lancetowatej, korzeniem prawoślazu lekarskiego i rumiankiem na przewlekłe stany zapalne przewodu pokarmowego (homas Garran)
Aby wzmocnić działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne i przeciwartretyczne połącz wiązówkę z wierzbą (Salix), topolą (Populus), starzęślą (Gaultheria), bzem czarnym (Sambucus nigra), akoroślą (Harpagophytum) (Różański)
Inne zastosowania
Aromatyczny miodowo-migdałowy smak kwiatów wiązówki bardzo dobrze przenika do płynów. Włóż je na noc do mleka, smietany, wody, wina, miodu pitnego czy herbaty. Dodadzą aromatu i trwałości. W każdej postaci – czy to jako słodzik potraw czy syrop, czy to jako dojrzałe wino - zawsze sprawi rozkosz twemu podniebieniu (A. Lingg)
Historia / lecznictwo ludowe/ wierzenia
Inne nazwy: królowa łąk (krakowskie), tawuła łąkowa lub błotna (poznańskie), kozia broda (kieleckie), kropidło błotne (Kujawy), goryczkowe ziele (Mazowsze), parzydło wiązowe
Pierwszy człon łacińskiej nazwy „Filipendula” to złożenie dwóch słów: filum oznaczającego nitkę, nić i péndulus, które oznacza wiszący, zwisający. Nazwa odnosi się prawdopodobnie bulwek zwisających z długich, cienkich korzonków wiązówki. Drugi człon, charakteryzujący gatunek – ulmárius, oznacza wiązowaty, podobny wyglądem do Ulmus, czyli wiązu. Najprawdopodobniej chodzi tutaj o podobieństwo liści obu roślin. Wiązówka błotna była jedną z najświętszych roślin Celtów. Ze względu na słodko-korzenny zapach stanowiła ulubione ziele, którym w czasie wesela obrzucano nowożeńców, oraz którego używano do robienia wianków, girlandów i wiązanek ślubnych. W domach posypywano nim podłogi. Angielski XVI wieczny botanik John Gerard, który miał w Londynie sporej wielkości ogród ziołowy twierdził, że wiązówka rozwesela serce i uszczęśliwia zmysły. W razie napadów zimnicy (gorączki), zalecał picie odwaru z kwiatów w winie. Również Nicholas Culpeper, XVII-wieczny angielski farmaceuta, wspomniał o stosowaniu wiązówki błotnej jako środka łagodzącego gorączkę i wspomagającego pocenie podczas przeziębienia lub grypy. Wiązówka pod nazwą parzydło wiązowe występuje w „Dykcyonarzu roślinnym” Krzysztofa Kluka (XVIIIw.). Pisał: Cała roślina we wszystkich swoich częściach ma smak cierpki i jest zdatna do garbowana skór. Kwiaty w wino wrzucone, dają mu smak bardzo przyjemny, i pszczoły z nich noszą na miód i wosk. Też kwiaty jak herbata zażywane, pędzą poty, i za świadectwem niektórych lekarzów, zewnętrznie przykładane, w łamaniach , reumatyzmie i podagrze, bardzo się skutecznemi pokazały. Jak z kolei czytamy u Jana Biegańskiego ( XIX i XXw.) wiązówka była często nazywana królową łąk (Regina pratensis). W jego poradniku „Nasze zioła i leczenie się niemi” występuje pod nazwą tawuła łąkowa. Według Biegańskiego w medycynie oficjalnej roślina nie miała większego zastosowania, jednak cieszyła się uznaniem w lecznictwie ludowym. Na bóle reumatyczne zalecał picie naparu osłodzonego miodem z kwiatów i liści wiązówki błotnej, z domieszką pączków brzozowych i młodej kory wierzbowej. Napar z kwiatów stosowano w tradycyjnym, ludowym lecznictwie w chorobach pęcherza i nerek, a także jako ludowe lekarstwo na puchlinę wodną Po za tym odwar z liści lub korzeni wiązówki był stosowany jako środek na biegunkę, a łagodny napar z kwiatów i liści na co dzień jako namiastka herbaty. Ugotowane korzenie jedzono kiedyś w czasach niedostatku. W Skandynawii i w Anglii kwiatów wiązówki używano do aromatyzowania napojów alkoholowych: miodu, wina i piwa. Ze względu na intensywny migdałowy zapach, kwiaty dodawane są czasem do dżemów i duszonych owoców. W Rosji zielem wiązówki i melisy nacierano barcie, aby ich przyjemny zapach przyciągnął pszczoły. Młode pędy i liście w niektórych rejonach są jedzone samodzielnie lub stosowane jako przyprawa kuchenna, np. do aromatyzowania zup. Z ziela można przygotować czarną farbę , dodając zieleń żelazistą. W 1827 z wiązówki błotnej (a nie z wierzby) po raz pierwszy wyizolowano czystą salicynę glikozydową co 60 lat później doprowadziło do wynalezienia słynnej aspiryny. Z wyizolowanej salicyny w 1899 niemiecki chemik Felix Hoffman zsyntetyzował kwas acetylosalicylowy (ASS). Jego podwładny, Bayer, nazwał nową substancję chemiczną aspiryną, gdzie litera A pochodzi od acetylu, a spiryn od dawnej botanicznej nazwy wiązówki Spirea almaria. W 1900 roku aspiryna została oficjalnie opatentowana i od tego czasu do dzisiaj jest sprzedawana przez firmę Bayer.
Występowanie
Wiązówka błotna jest gatunkiem eurazjatyckim. Występuje naturalnie od północnej Syberii, Ałtaju i Mongolii Wschodniej, po Azję Mniejszą, północne Bałkany, Włochy, Francję, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Irlandię i Skandynawię. W Polsce występuje dosyć pospolicie wśród wilgotnych zarośli, zbiorowisk olszyn, na terenach torfowisk, brzegów wód, w przydrożnych rowach, często obok trzciny, tataraku i kosaćca.
Opis rośliny
Rodzina: Różowate (Rosaceae)
Jest to wieloletnia bylina dorastająca do 150 cm wysokości. Łodygi proste, wzniesione, kanciaste, w górze rozgałęzione, gęsto ulistnione, niekiedy w kolorze czerwonawym. Liście przerywano-pierzaste, szeroko jajowate, ciemnozielone, od góry nagie pod spodem okryte białym filcem. W dole rośliny większe od tych rosnących w górnej części łodygi. Brzegi liści ząbkowane. Kwiaty są zebrane w widoczne z daleka gęste baldachogrona, w kolorze białym lub kremowo-białym. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Owocem jest mała, brunatna, twarda i spiralnie skręcona niełupka.
Uprawa
Wiązówka błotna to roślina rodzima, dlatego jest bardzo dobrze przystosowana do polskiego klimatu i warunków, jednak jak wskazuje nazwa, lubi miejsca podmokłe. Żeby dobrze rosła posadź ją na stale wilgotnej, żyznej ziemi na przykład przy stawie czy oczku wodnym. Rośnie zarówno w miejscach półcienistych jak i słonecznych, pod warunkiem że gleba jest stale wilgotna. Wiązówkę błotną możesz rozmnażać przez podział podziemnych kłączy lub wysiew nasion. Druga metoda jednak nie zawsze daje spodziewane rezultaty.
Zbiór
Liście i ziele zbierz od maja do lipca, najlepiej przed zakwitnięciem rośliny. Kwiaty w trakcie kwitnienia od czerwca do lipca, lub czasem do pierwszej połowy sierpnia. Kłącze w okresie przedwiośnia, na wiosnę, późnym latem lub jesienią. Ziele, kwiaty i liście susz w temperaturze do 40 st. C w miejscu przewiewnym i zacienionym, kłącze w otwartym piekarniku w temp. do 60 st. C. Przechowuj gotowy surowiec w szczelnych opakowaniach, w suchym, chłodnym miejscu.
Substancje fitochemiczne
Glikozydy fenolowe: spireozyd do 1,2%, monotropitozyd i izosalicyna (które podczas rozkładu hydrolitycznego dają aldehyd salicylowy i salicylan metylu), olejek eteryczny (ok. 0,2%) o przyjemnym zapachu z waniliną, aldehydem salicylowym, salicylanem metylu, i heliotropiną, flawonoidy: hiperozyd, awikularynę, kwasy organiczne ( salicylowy, cytrynowy i askorbowy), ślady kumaryn, garbniki ok. 10-15%. Część podziemna zawiera większe ilości garbników, natomiast największa ilość związków salicylowych znajduje się w kwiatach.
Źródła
- M. Nowiński (1983), dzieje upraw i roślin leczniczych, Wyd. PWRiL, Warszawa
- A. Lingg 2011, Zioła przez cały rok, Wyd. Weltbild Media, Warszawa
- J.J. Pursel (2016), Lecznicze rośliny dziko rosnące, Wyd. Vital, Białystok
- E. Lamer-Zarawska i Współ., Fitoterapia i leki roślinne, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszwa
- J.A. Duke (1997), The Green Pharmacy, Wyd. St. Marton Press, New York
- J.A. Duke (2000), The Green Pharmacy Herbal Handbook, Wyd. Rodale
- P. A. Balch, Prescription for nutritional healing. A-to-Z guide to sopplements,
- D. Hoffmann (2016), Ziołowa klinika zdrowia. Fitoterapia dla zdrowego i długiego życia. Wyd. Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa
- A. Ożarowski, W. Jaroniewski (1987), Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Wyd. IWZZ, Warszawa
- W. Walewski (1985), Towaroznawstwo zielarskie. Wyd. PZWL, Warszawa
- W. Olechnowicz-Stępnień, E. Lamer-Zarawska (1986), Rosliny lecznicze stosowane u dzieci, Wyd. PZWL, Warszawa
- A. Ożarowski i Współ. (1976), ziołolecznictwo, Poradnik dla lekarzy, Wyd. PZWL, Warszawa
- H. Różański (2008), Wiązówka – Filipendula (Spiraea) jako surowiec salicylowy, https://rozanski.li/326/wiazwka-filipendula-spiraea-jako-surowiec-salicylowy/
- H. Różański (2012), Wiązówka błotna - Filipendula ulmaria (Rosaceae), gramzdrowia.pl, http://www.gramzdrowia.pl/arzt-henry-rozanski/herb/wiazowka-blotna-filipendula-ulmaria-rosaceae.html
- H.D. Smolarz A. Sokołowska-Woźniak (2001), Aktywność farmakologiczna wyciągów z Filipendula ulmaria i Filipendula hexapetala, Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2001, s. 12-15, http://www.czytelniamedyczna.pl/2482,aktywnosc-farmakologiczna-wyciagow-z-filipendula-ulmaria-i-filipendula-hexapetal.html
- K. Kluk, (1787), Dykcyonarz roślinny…, Tom II, Warszawa, biblioteka cyfrowa polona.pl, https://polona.pl/item/dykcyonarz-roslinny-w-ktorym-podlug-ukladu-linneusza-sa-opisane-rosliny-nietylko-kraiowe,Nzk5NDE3MDE/105/#info
- Rosalee de la Forêt , Meadowsweet Herb: Queen of the Meadow, https://www.herbalremediesadvice.org/meadowsweet-herb.html
- J. Begański ( 1931), Nasze zioła i leczenie się niemi (ziołolecznictwo), Warszawa, biblioteka cyfrowa polona.pl https://polona.pl/item/nasze-ziola-i-leczenie-sie-niemi ziololecznictwo,Mzc3MDA0MDM/174/#info:metadata
- A. Czarnowski ( 1938), Zielnik lekarski: zastosowanie, opis botaniczny i uprawa najważniejszych polskich roślin lekarskich, Wyd. Księgarnia J. Przeworskiego, Warszawa, biblioteka cyfrowa polona.pl, https://polona.pl/item/zielnik-lekarski-zastosowanie-opis-botaniczny-i-uprawa-najwazniejszych-polskich-roslin,MTUxNzgyMzE/211/#info:search:Filipendula%20Ulmaria
Komentarze
blog comments powered by Disqus